A comparison of the effectiveness of landmark-guided injections and ultrasonography guided injections for shoulder pain.
Çeşitli Hastalıklar

Abdominoplasti (karın germe) ameliyatı ile kalıcı kilo vermek mümkün mü ?

Toplumda gelişmişlik düzeyi arttıkça, teknolojinin daha fazla hayatımızda yer etmesi, insanı tembelliğe iten yaşam tarzının yaygınlaşması, hazır yiyeceklerin beslenme kültürümüzde daha fazla yer bulmasıtoplumu önemli bir sağlık problemi ile karşı karşıya bırakmıştır; Obezite.

Gazetelerde, dergilerde ve sesli ve yazılı basında her gün yeni bir diyet listesi ve her gün yeni bir zayıflama yöntemi anlatılmaktadır.Bu yöntemlerin müthiş etkilerinden bahsedilmektedir. Dolayısıyla busağlık sorunu, beraberinde ciddi bir pazar yaratmıştır. Tıbbın bir çok dalı, kişinin aşırı kilo almasının genetik ve metabolik nedenlerini araştırırken; dahili ve cerrahi bir çok branş obezite ile mücadele için farklı yöntemler denemeye ve geliştirmeye devam etmektedir.

Bu yazının amacı; vücut kitle indeksi35 – 40 arası olan,kilolu (obez) hastalara, kendi açımızdan yararlılığı en yüksek yöntem olduğuna inandığımız ‘karın germe ameliyatı’ hakkında bilgilendirme yapmaktır.

Abdominoplasti (Karın Germe) ameliyatı ile kalıcı kilo vermek mümkün mü ?
Klasik bilgi de abdominoplasti; karın ön duvarında sarkıklığı olan hastalara düz ve estetik bir karın ön duvarı sağlamak için yapılan bir ameliyattır. Bir çok Plastik Cerrahi Uzmanı’nın, karın germe amacıyla kliniklere gelen hastalara, önce kilo vermelerini, sonra ameliyat olabileceklerini ifade etmeleri; bu durumu neredeyse klasik bir bilgi haline getirmiştir. Oysa Karın germe ameliyatı ile hastaya kazandırabileceklerimizin boyutları; karında sarkmış bir deri parçasını almaktan çok daha öteye gidebilmektedir. Etkili bir karın germe ameliyatı ile hastanın tedavi sürecine aktif katılımının sağlanması durumunda; hastaların diğer operasyonlarda anlatılan hiç bir riski almadan 30 kilo ve üzeri zayıflamaları, bel çevrelerinde 4-6 beden incelmeleri mümkündür.

Karın Germe Ameliyatının Kilo Vermeye Olan Etkileri Nelerdir ?
1- Kronik obezite de esas sorun; karın duvarı (iç karın) olarak bilinen yapının zaman içerisinde deforme olması ve bollaşmasıdır. Bu nedenle; karın duvarı mide üzerindeki sınırlayıcı ve baskılayıcı etkisini kaybetmiş, midenin büyümesinin önünde hiç bir engel kalmamıştır. Sınırsız büyüyen midenin doldurularak tokluk hissi oluşturulması için, her seferinde kişi yemek miktarını arttırmaktadır. Diğer cerrahi yöntemlerde; mide etrafına sınırlayıcı bir kelepçe takılarak, balon ile midenin içi doldurularak ya da midenin büyük kısmı cerrahi olarak alınarak yapılmak istenen tek şey, midenin hacmini etkin bir şekilde azaltmak ve doyum hissinin çok daha erken oluşmasını sağlamaktır.

Karın germe ameliyatında; iyi bir barsak temizliği sonrasında, karın içine hiç müdahale etmeden, karın duvarının dış kısmından yapılacak etkili bir sıkılaştırma (plikasyon), mideyi aynı derecede baskı altına alarak, hacmini küçültmeden ancak basıncını arttırak tokluk hissi yaratır. Bu durumu; karın derisinin hemen altında, bel çevresine sarılmış sıkı bir korse olarak hayal etmek mümkündür.

2- Karın germe işlemini agresif bir liposuction (yağ aldırma) ile kombine etmek ya da ileri derece obez hastalarda karın germe işleminden 1 ay önce liposuction ile vücudun yağ yükünü azaltmak, sonuca çok daha hızlı ulaşılmasını sağlar.

3- Ameliyat sonrası sadece 3 ay süreyle beslenme programından karbonhidratların tamamen çıkarılması ise, kilo kaybının sadece karın bölgesiyle sınırlı kalmamasını, tüm vücuda yayılmasını sağlayacaktır. Bu karbonhidrat diyetinin en önemli püf noktası; bir toz şeker tanesinin ya da bir ekmek kırıntısının 3 ay süreyle ağıza alınmamasıdır.
Varyemez Amcanın Hikayesi…

Ben bu obez bünyeleri mahallenin varyemez amcalarına benzetiyor ve hastalarıma bunun üzerinden bir hikaye anlatıyorum. Bu varyemez amcanın her ay 10.000 tl geliri var ve yıllarca bu paranın sadece 3.000 tl sini yemiş. Geri kalanıyla sürekli mal mülk almış. Bizim hedefimiz bu adama yıllarca biriktirdiği mal ve mülkünü sattırmak. Adamın eline her ay geçen ve çoğunu yatırıma dönüştüren nakit paranın adı‘karbonhidrat’. Klasik bir diyet programında karbonhidrat alımını kısmak, bu adamın aylık gelirini 10.000 tl den 2.000 tl ye düşürmeye benziyor. Ama adamın huyu hep biriktirmek olduğu için (obezlerde anabolik metabolizma), adam harcamalarını kısıyor sadece ama o zamana kadar edindiği mal ve mülkünü satıp harcamıyor. Oysa karbonhidrat alımını tamamen durdurduğumuzda ise (nakit akışı tamamen kesiyoruz); adam ‘iflas ettim!!!’ korkusuyla tüm mal ve mülkünü değerinin altında ve çabucak satıyor. Birikimi hızla eriyor. Vücut fazla yağlarından çok hızlı bir şekilde kurtuluyor.

4- Hasta bu 3 aylık karbonhidrat diyetine psikolojik olarak çok rahat girer ve sonlandırır. Çünkü hastada diyetin sonunda fazla kilolarından kurtulacağı beklentisi yoktur. Zaten karın germe ameliyatından sonra hasta, ortalama 4 beden incelmiştir. Karbonhidret diyeti ile hedeflenen, bu kilo kaybını vücudun tamamına yaymaktır.

5- Bu 3 aylık sürede hasta açlık hissi yaşamaz ya da çok az yaşar. Zira karın duvarına dışarıdan uygulanan sıkılaştırma neticesinde mide, rahatça genişleyemeyeceği bir sanal korseye hapsedilmiştir. Hasta, ameliyat öncesinde yediği miktarın dörtte biriyle (1/4) doymaktadır.

6- Hasta farketmese bile bedensel aktivitesi ameliyat öncesine göre oldukça artmaktadır.

Etkili Bir Karın Germe Ameliyatı Hastaya Neler Kazandırır ?
1- Vücut yağ yükü ve bel çevresi azaldığı için kalp ve damar hastalıklarının görülme riski belirgin olarak azalır

2- Glukoz intoleransı (gizli şeker) bulguları azalır ya da kaybolur.

3- Hastanın hareket kabiliyeti ve eforu artar

4- Vücut hatlarının düzgünleşmesi kişinin sosyal hayata daha aktif katılımını sağlar.

İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir